Przez lekarzy praktykujących tradycyjną medycynę homeopatia traktowana jest często jako czary-mary”, choć osiąga pewne efekty – np. w przypadku chorób przewlekłych takich jak wysypka czy astma u dzieci. Powoli zmienia się nastawienie do homeopatii – jako dobrze tolerowana, holistyczna metoda powoli zaczyna znajdować uznanie wielu przedstawicieli medycyny akademickiej.
Istota tej metody polega na uaktywnieniu sił samouzdrowienia. Wyobrażenie o siłach obronnych organizmu może mieć tylko lekarz, który bardzo dobrze poznał pacjenta. To dlatego homeopata nie pyta wyłącznie o obecne dolegliwości. Interesuje go temperament i charakter małego pacjenta. Chce mieć całościowy obraz pacjenta, warunków i historii jego życia. Podczas tej pierwszej rozmowy, która nierzadko trwa do kilku godzin, lekarz stara się dobrze poznać dziecko. Z rozmowy wynikają pytania na pierwszy rzut oka niezwiązane z chorobą, bardziej z sytuacją, życiem codziennym dziecka: „Czy miałeś (-aś) już kiedyś wysypkę?” , „Co najbardziej lubisz jeść?”
To ustne przepytywanie jest na ogół uzupełniane obszernym kwestionariuszem, który należy wypełnić. Z punktu widzenia lekarza homeopaty ludzie bardzo różniący się od siebie, o bardzo różnych życiorysach, nie mogą chorować na takie same choroby. Każdy chorujący człowiek jest indywidualnością. Każdy pacjent jest szczególnym, wyjątkowym przypadkiem. Trzeba to brać pod uwagę, planując leczenie.
Czy astmę też można zaliczyć do homeopatii ?
Link bezpośredni: Inhalator ciśnieniowy z dozownikiem (pMDI) – Spirometr.edu.pl